niedziela, 6 października 2013
Bagno Zwyczajne (Ledum Palustre)
Bagno jest krzewinką i należy do rodziny Wrzosowatych, niedawno został włączony do rodzaju Rhododendron i jego prawidłowa nazwa to : Rhododendron tomentosum Harmaja. Nazywane jest bagniakiem, leśnym lub dzikim rozmarynem.
W stanie dzikim występuje w środkowej i północnej Europie oraz w północno-wschodniej Azji. W Polsce jest rozpowszechniony na całym niżu, z wyjątkiem Kujaw i Wielkopolski gdzie jest rzadko spotykany. W Karpatach najliczniej występuje na torfowiskach Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, poza tym w Tatrach na kilku stanowiskach (Toporowy Staw Wyżni, na Ornaku poniżej Iwaniackiej Przełęczy, Molkówka, Kondrackie Rówienki). W Karpatach stwierdzono jego występowanie na pojedynczych stanowiskach.
Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Podlega ochronie od 2004 r.
Jest to zimozielony krzew, wysokości 1–1,5 m, o gęsto, rudawo owłosionych pędach.
Liście skórzaste, skrętoległe wąskoeliptyczne lub lancetowate, długości do 5 cm, brzegiem podwinięte. Z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, spodem pokryte rudawym nalotem.
Krzew ten kwitnie w maju i czerwcu. Cała roślina wydziela silny zapach. Roślina trująca. Liście i pędy zawierają olejek eteryczny o silnym, charakterystycznym zapachu, porażający układ nerwowy i działający odurzająco.
Występuje na terenach podmokłych, zacienionych i zakwaszonych (mokre lasy sosnowe, torfowiska wysokie, bory bagienne).
Roślina używana jest jako środek przeciw molom. Surowcem zielarskim są przede wszystkim młode pędy i liście zawierające olejki eteryczne, arbutynę, flawanoidy, trójterpeny oraz garbniki.
W medycynie ludowej znane jest jako środek wykrztuśny. Działa łagodząco w zapaleniu stawów, bólach pleców, reumatyzmie Stosuje się jako lek
pobudzający krwawienia miesieczne, w przypadku obrzęków, w gorączce, w cukrzycy, przy biegunce oraz w nieżycie oskrzeli. Olejki eteryczne zawarte w roślinie mogą jednak podrażniać przewód pokarmowy oraz powodować uszkodzenia nerek.
W homeopatii wykorzystywana do produkcji tabletek mających działać kojąco po ukąszeniu owadów. Bagno jest znanym środkiem przeciw molom. Rozkładamy gałązki w szafach . a mocnym odwarem spryskujemy miejsca, gdzie pokazują się mole, pluskwy i wszy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz